EHLİYET SINIFLARI

M Sınıfı Ehliyet

M sınıfı ehliyet kısaca MOPED motorlu bisiklet anlamına gelmektedir. Yönetmeliğe göre 2, 3 veya 4 tekerlekli olabilir. Yönetmelikte özellikleri şu şekilde açıklanmıştır; Azami hızı saatte 45 kilometreyi, içten yanmalı motoru ise silindir hacmi 50 santimetreküpü, elektrik motorlu ise azami sürekli nominal güç çıkışı 4 kilovatı geçmeyen iki tekerlekli motorlu bisiklet şeklinde ifade edilmektedir. MOPED olarak belirtilen araçları tüm ehliyet sınıfları kullanabilirken, hiç ehliyeti olmayan bir kişinin M sınıfı ehliyet alması gereklidir. Bu ehliyete sahip olmak isteyen kişiler için yaş sınırı 16 olarak belirlenmiştir.

A1 SINIFI EHLİYET

2 ve 3 tekerlekli motosiklet sınıfları için alınması gereken ehliyet türüdür. Her iki tekerlekli motosiklet için mevzuatlar farklıdır.

2 Tekerlekli Motosikletler İçin; Silindir hacmi 125 santimetreküpü geçmeyen, güç olarak 11 kilovat değerini aşmayan, Kv, Kg oranı 0,1 geçmeyecek şekilde sepetli ve ya sepetsiz motosiklet şeklinde ifade edilmiştir.

3 Tekerlekli Motosikletler İçin; güç sınırı 15 kilovat olarak belirlenmiştir. Yönetmelikte A1 Sınıfı ehliyet şu şekilde açıklanmıştır; Silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1 geçmeyen, iki tekerlekli motosiklet şeklinde ifade edilmiştir. Yaş sınırı 16 olarak belirlenmiştir. A 1 sınıfı ehliyet türüne sahip olan kişiler M sınıfına giren araçları da kullanabilmektedir.

A1 SINIFI EHLİYET ALMAK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR NELERDİR?

A1 sınıfı ehliyete sahip olan kişiler M sınıfına dahil olan araçları kullanabilir.

A1 Sınıfı ehliyetin geçerlilik süresi alındığı zamandan itibaren 10 yıl olarak belirlenmiştir.

Bu ehliyet sınıfında herhangi bir deneyim şartı aranmamaktadır.

A1 sınıfı ehliyet için yaş sınırı 16 olarak belirlenmiştir.

A2 SINIFI EHLİYET

A2 sınıfı ehliyeti A1 sınıfı ehliyetten ayıran en önemli özellik motor silindir hacminde bir sınırlandırmanın bulunmamasıdır. Tekerlek sayısına bakılmaksızın silindir hacminde bir limit söz konusu değildir.

2 Tekerlekli Motosikletler İçin; Güç sınırı 15 kilovattır. Kv, Kg oranı 0,2 değerini geçmeyecek şekilde sepetli veya sepetsiz olabilir.

3 Tekerlekli Motosikletler İçin; Güç sınırı 15 kilovat olarak belirlenmiştir. Yönetmelikte şu şekilde ifade edilmiştir; Gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, iki tekerlekli motosiklet şeklinde açıklanmıştır.

A2 SINIFI EHLİYET ALMAK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR NELERDİR?

A2 sınıfı ehliyet alma yaşı 18 olarak belirlenmiştir.

Deneyim şartı aranmamaktadır.

A2 sınıfı ehliyet alındığı günden itibaren 10 yıl süreyle geçerlidir.

A2 sınıfı sürücü belgesi olan kişiler M ve A1 sınıfını kapsayan araçları da kullanabilirler.

A SINIFI EHLİYET

A sınıfı ehliyet A1 ve A2 ehliyet türlerinden daha avantajlı durumdadır. Motosikletin tekerlekleri 2 veya 3 tane olabilir.

2 Tekerlekli Motosikletler İçin; Güç sınırı 35 kilovat üstü olan motosikletleri kullanacak olan kişilere verilir. Güç ağırlık oranı 0,2’yi geçmelidir. Motosiklet sepetli veya sepetsiz olabilir.

3 Tekerlekli Motosikletler İçin; Üç tekerlekli olan ve gücü 35 kilovatı aşan motosiklet türleri için geçerlidir.

A SINIFI EHLİYET ALMAK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR NELERDİR?

2 tekerlekli motosikletler için yaş sınırı 20’dir.

3 tekerlekli motosikletler için yaş sınırı 21’dir.

24 yaşından küçük olan adaylarda deneyim şartı aranmaz. Ancak 24 yaşından küçükseniz A2 sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekmektedir.

A sınıfı ehliyet alındığı günden itibaren 10 yıllık bir zaman dilimi için geçerlidir.

Kapsadığı araçlar A, A1, A2 araçların tümüdür.

B1 SINIFI EHLİYET

B sınıfı ehliyet normal otomobil ehliyeti ile karıştırılmamalıdır. Bu ehliyet 4 tekerlekli motosiklet kullanmak isteyen kişilere verilir. Motor gücü 15 kilovatı geçmeyen ve ağırlığı 400 kilogramın üstüne çıkmayan 4 tekerlekli motosiklet kullanmak isteyen kişilere verilir. Eğer yük taşımacılığında bu araç türü kullanılıyorsa net ağırlığının 550 kilogramı aşmaması gerekmektedir. Yaş sınırı 16 olarak belirlenmiştir. B ve M sınıfı araçları kapsamaktadır.

B SINIFI EHLİYET

Motor gücü en fazla 3500 kilovat olan araçları kapsar. Eğer yük taşınacaksa (römork) vs 750 kilogramdan az olmalıdır. Yaş sınırı 18’dir. Deneyim şartının bulunmadığı bu ehliyet sınıfında ehliyetin geçerliliği alındığı günden itibaren 10 yıl ile sınırlıdır. B sınıfı ehliyetin kapsadığı araçlar M- B1- F sınıfı araçlardır.

BE SINIFI EHLİYET

Neredeyse B sınıfı ehliyetle aynı özelliklere sahip olan bu ehliyet türünde farklılıklardan birisi taşınacak yükün 750 kilogramdan fazla olmasıdır. Be sınıfı ehliyet almak isteyen kişilerde deneyim şartı bulunmaktadır. Ehliyetin alındığı günden itibaren 10 yıl geçerlilik süresi vardır. Yaş sınırı 18 olan bu ehliyet türünde direkt başvuru yapamazsınız. Önce B sınıfı ehliyet sahibi olmanız gerekmektedir. Be sınıfı ehliyet M- B1- F- B sınıfı araçlarını kapsar.

C1 SINIFI EHLİYET

C1 toplam ağırlığı 3500 kilogram ve 7500 kilogram arasında değişen çekici ve kamyon kullanmak isteyen kişilerin alması gerektiği ehliyet türüdür. Yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir. Deneyim şartının bulunduğu bu ehliyet sınıfında adayların en az B sınıfı ehliyete sahip olması beklenir. C1 ehliyet sınıfı M- B1- B ve F sınıfı araçlarını kapsar. Bu ehliyetin geçerlilik süreci 5 yıldır.

C1E SINIFI EHLİYET

C1E sınıfı ehliyetin C1 ehliyeti arasındaki fark römork farkından oluşur. Toplam ağırlığın 3550 ila 7500 kilogram arasında olması gerekir. Ancak ek olarak bağlanan römorkun ağırlığının en fazla 12 ton olması gerekmektedir. Bu birleşik araçların kullanmak için yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir. Deneyim şartı olarak C1 sınıfı ehliyet istenmektedir. Bu ehliyet sınıfı M- B- B1- C1 ve F sınıfı araçları kapsamaktadır.

C SINIFI EHLİYET

C sınıfı ehliyet de çekici ve kamyonları kapsar. Römork ağırlığının 750 kilogramdan aşağıda olması gerekmektedir. Yaş sınırı 21 olarak belirlenmiştir. Deneyim şartı olarak en az B sınıfı ehliyetin alınmış olması gerekmektedir. Bu ehliyet sınıfının süresi alındığı zamandan itibaren 5 yıl için geçerlidir. C sınıfı ehliyet M- B1- B- C1 ve F sınıfı araçlarını kapsar.

CE SINIFI EHLİYET

Ce sınıfı ehliyet tır ehliyeti olarak tanımlanabilir. Römork ağırlığının 750 kilogramı geçmesi gerekmektedir. Yaş sınırı 21 olarak belirlenmiştir ve alındığı tarihten itibaren 5 yıllık bir kullanım süresi vardır. Deneyim şartı olarak en az C sınıfı ehliyet istenmektedir. Kapsadığı araçlar ise M- B- BE- B1- C- C1- C1E ve F tipi araçlardır.

D1 SINIFI EHLİYET

Minibüs ehliyeti olarak bilinen D1 sınıfı ehliyet türünde yaş sınırı 21 olarak belirlenmiştir. En az B sınıfı ehliyet şartı aranmaktadır. Kullanılan minibüslerin yolcu şartı 16+1 olarak belirlenmiştir. Alındığı yıldan itibaren 5 yıl geçerlidir. Kapsadığı araçlar ise M- B- B1 ve F sınıfı araçlardır.

D1E SINIFI EHLİYET

Bu araçların 16+1 yolcu alımı şartı vardır. Römork ağırlığı 750 kilogramı geçmelidir. Net ağırlığının ise 12 ton olması gerekmektedir. Yaş sınırı 21 olan bu ehliyet sınıfında deneyim şartı olarak en az D1 sınıfı ehliyet istenmektedir. Alındığı yıldan itibaren 5 yıl geçerlidir. M- B- BE- B1- D1 ve F sınıfı araçları kapsar.

D SINIFI EHLİYET

D sınıfı ehliyet otobüs kullanmak için gerekli olan ehliyet türüdür. Yaş sınırı 24’tür. Bu ehliyete sahip olabilmek için en az B sınıfı ehliyetin önceden alınmış olması gerekir. M- B1- B- D1 ve F sınıfı ehliyet sınıfı araçlarını kapsar.

DE SINIFI EHLİYET

Otobüslerin 750 kilogramı geçen römorkları varsa De sınıfı ehliyeti almaları gerekir. Yaş sınırı 24’tür ve en az D sınıfı ehliyetin alınmış olması gerekmektedir. Bu ehliyet sınıfı M- B- B1- BE- D- D1- D1E ve F sınıfı araçlarını kapsar.

F SINIFI EHLİYET

Traktör kullanmak isteyen kişilerin alacağı ehliyet türüdür. Yaş sınırı 18 olan bu ehliyet türünde B sınıfı ehliyetiniz varsa F sınıfı araçları da kullanabilirsiniz. Deneyim şartının bulunmadığı bu ehliyet sınıfı 10 yıl için geçerlidir. M sınıfı araçlarını kapsar.

G SINIFI EHLİYET

İş makinelerinin kullanılması için alınması gereken ehliyet türüdür. Yaş sınırı 18’dir. Deneyim şartı aranmaz. Alındığı yıldan itibaren 10 yıl için geçerlidir. M sınıfı araçlarını kapsar.

Nurdağı Sürücü Kursu !!!