Motosiklet Ehliyeti

Motosiklet ehliyeti sınıfları yeni trafik yasası ile yeniden düzenlendi. Motosiklet piyasasında genelde kullanıcılar küçük motorlu motosikletlerden kullanmaya başlar ve kullanıp kendini geliştirdikçe daha büyük motorlu ve güçlü motosikletler kullanır. Ehliyet sınıflarıda bu yönde düzenlendi. Artık ilk motor deneyiminiz bir yarış motoru olamayacak.

16 yaşında ehliyet almak isteyen bir sürücü adayı max 15 beygir ve 125 cc lik küçük motorlu olarak tabir edilen motorsikletlerin veya 4 tekerlekli motosiklet olan atv lerin ehliyetini (B1 sınıfı) alabilecek. Ancak 18 yaşından sonra 46 beygir güce kadar motosiklet kullanabileceği ehliyet olan a2 ehliyeti alabilecek. Daha güçlü motorlar kullanılmak isteniyora 2 yıl A2 ehliyete sahip olduktan sonra A Sınıfı motosiklet ehliyeti alınabilecektir.

Motosikleti tehlikeli olmaktan çıkarıp keyif haline getirmek için iyi eğitimli olmak gerekmektedir. Ehliyet sınıflarında yapılan düzenleme, ehliyetleri aşama aşama vererek , motosiklet sürücüsünde mutlaka bulunması gereken tecrübe kriterini yükseltmeyi hedefliyor. Motosiklet kazaları çoğunlukla tecrübesiz sürücüler ve kontrolsüz hız sebebiyle meydana geliyor. 2 tekerlekli olmaları sebebiyle tehlikeli olabilecek araçlardır. Denge ve hız kavramı uzun süre motor kullanımı ve motosikleti tanıma ile bilinçaltımıza yerleşmektedir.

Motosiklet ehliyeti sınıfları aşağıda ayrı sayfalar halinde listelenmiştir. İlk defa motosiklet ehliyeti alacaksanız, ve 16- 18 yaş arasında iseniz ATV-B1 yada A1 sınıfı ,18 yaş üstüyseniz A2 ve ATV-B1 sınıfı ehliyet alabilirsiniz. A Sınıfı ehliyeti ancak 2 yıllık A2 Ehliyet tecrübenizden sonra veya 24 yaşını doldurdukran sonra A2 tecrübesi aranmadan alabilirsiniz.

Güçlü motorlara meraklıysanız ve güvenli bir şekilde kullanmak istiyorsanız 2 yıllık tecrübe arandığı için bir önce A2 ehliyet almanızı öneririz. 24 yaşın üzerindeyseniz direkt olarak A sınıfı ehliyet alabilirsiniz.

A Sınıfı Ehliyet

A Sınıfı Ehliyet ile beygir gücü sınırı olmadan tüm motosikletleri ve Motorlu Bisikletleri Kullanabilirsiniz.

A1 Sınıfı Motosiklet Ehliyeti

A1 Sınıfı Ehliyet ile 125 cc motor hacmini ve 14,75 beygir gücünü geçmeyen Manuel ve Otomatik vitesli Motosiklet ve Motorlu Bisikletleri Kullanabilirsiniz.

A2 Sınıfı Motosiklet Ehliyeti

A2 Sınıfı Motosiklet Ehliyeti ile 47 beygir gücünü geçmeyen Manuel ve Otomatik vitesli Motosiklet ve Motorlu Bisiklet Kullanabilirsiniz.

B1 Sınıfı 4 Tekerlekli Motosiklet Ehliyeti

B1 Sınıfı Ehliyet ile Manuel ve Otomatik vitesli ATV – 4 tekerlekli Motosiklet ve Motorlu Bisikletleri Kullanabilirsiniz.

Nurdağı Sürücü Kursu !!!